داستان بازارپسند

سال ۱۳۷۸ هجری خورشیدی بود. با رشد صنایع تولیدی، تقاضای چاپخانه ‏ها برای کاغذ و لیبل پشت چسبدار افزایش پیدا کرده بود و موجودی بازار پاسخگوی نیاز کشور نبود. طبق اصل اول علم اقتصاد، با افزایش تقاضا و کمبود عرضه، قیمت به سرعت افزایش پیدا می‏کند.

و البته شد آنچه نباید میشد. قیمت کاغذ که قوت غالب و ماده اولیه‏ چاپخانه‏ ها بود، افزایش یافت. از طرفی صنایع تولیدی و خدماتی نیز با کمبود لیبل و افزایش قیمت مواجه شدند. عملاً عنصری که کمتر کسی آن را جدی میگرفت، چالش بزرگ مدیران صنایع بزرگ و کوچک شد.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که «مگر کمبود کاغذ و لیبل پشت چسبدار چه مشکلاتی ایجاد میکند؟». بسیار خوب! بیایید با یک مثال به پاسخ این پرسش برسیم. فرض کنید ما صاحب یک کارخانه ‏شکلات ‏سازی هستیم. ما شکلات ‏هایی از بهترین و تازه ‏ترین مواد اولیه در طعم ها و رنگ های مختلف تولید کرده ایم و آنها را به واحد بازاریابی و فروش تحویل داده ایم.

وظیفه آنها چیست؟ انتخاب یک بسته‏ بندی شکیل به نام شرکت و فروش آن در بازار. بسیار خوب! تا اینجا همه چیز خوب پیش رفته است. اما… صبر کنید! نام شرکت، نام شکلات و اطلاعات دیگر را روی چه چیزی باید ثبت کنند؟ درست حدس زدید! لیبل.

حالا در نظر بگیریم که تمامی کارخانجات از آرایشی بهداشتی و مواد خوراکی تا لوازم خانگی و خودروسازی، محصولات خود را تولید کرده اند اما نمی‏توانند بفروشند! چرا؟ چون فروش بدون نصب لیبل و ثبت اطلاعات فنی محصول و نام شرکت روی آن نه قانونی است و نه ممکن است. از سوی دیگر کاغذ که حیاتی ‏ترین ماده مصرفی برای چاپخانه‏ هاست، با کمبود عرضه و افزایش قیمت مواجه شده است.

در این بین جمعی از فعالین صنعت چاپ به فکر چاره‏ افتادند؛ چاره ای فوری برای این غده بدخیم که چالش بزرگ تمامی صنایع داخلی شده بود. آن‏ها برای جبران فوری کمبود کاغذ و لیبل از طریق واردات نیاز به ثبت یک شرکت بازرگانی داشتند. در این روزهای پرالتهاب برای صنایع داخلی، «بازارپسند ایرانیان» متولد شد.

تولدی که باعث شد تیم اجرایی این شرکت با سفر به کشور‏های اروپایی و آسیای شرقی با تولیدکنندگان خارجی کاغذ و لیبل پشت چسبدار وارد مذاکره شوند. پس از دریافت نمونه محصولات از این کشورها، آنها را جهت بررسی کیفیت به چاپخانه ‏داران داخلی تحویل دادند.

لیست نهایی جهت واردات شامل پنج برند معروف بود: اوراکال از آلمان، ادستور از اسپانیا، کانتک و هانسول از کره جنوبی و در آخر ریمکس از چین. حالا تیم اجرایی بازارپسند ایرانیان که چندماه درگیر سفر به کشورهای خارجی و مذاکره با تولیدکنندگان بوده است، تبدیل به نماینده رسمی معروف ترین و باکیفیت ترین تولیدکنندگان لیبل پشت چسبدار و کاغذ دنیا در ایران شده بود.

محصولات وارداتی از طریق فروشگاه واقع در خیابان ظهیرالاسلام در اختیار مصرف کنندگان قرار میگرفت. این فروشگاه هنوز هم نماینده بازارپسند ایرانیان در تهران است. روزهای پرالتهاب به سر رسیده بود و با تامین کاغذ

بازارپسند ایرانیان در این مدت روزهای تلخ و شیرین بسیاری را تجربه کرد. روزهایی شیرین مانند همکاری با بزرگترین صنایع داخلی و روزهایی تلخ مانند تحریم های اقتصادی و سختی واردات از کشورهای اروپایی. هر چه بود اما همواره تلاش کرد کیفیت را قربانی سود بیشتر نکند. افتخارمان همواره اینست که ما را به کیفیت و قیمت منصفانه و صداقت میشناسند.